آیت‌الله رئیسی: چرا جوان تحصیلکرده باید معطل کار باشد؟/ وضع معیشت و سفره مردم ‌سبب شد ‌وارد ‌میدان ریاست‌جمهوری شوم‌

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: خرید تضمینی گندم به کشاورز آرامش می‌دهد و اگر به کشاورز قیمت محصول را عادلانه خریداری نکنیم باید با دلار و یورو آن را وارد کنیم.

آیت الله سیدابراهیم رئیسی در گفت‌وگو با مردم خراسان رضوی از طریق شبکه تلویزیونی استان خراسان رضوی اظهار داشت: به زائران علی‌بن موسی الرضا(ع) و مجاوران و همسایگان امام رضا(ع) سلام عرض می‌کنم؛ توفیق حضور در جمع مردم مشهد به‌دلیل شرایط کرونایی نیست و به همین دلیل به‌صورت تصویری سخن می‌گویم.

وی افزود: در رابطه با مشهد مسائل مختلفی مطرح است و اولین نکته زیارت و تسهیل امر زیارت است؛ سال‌هایی که توفیق خدمت در مشهد داشتم اولین دغدغه‌ام تسهیل امر زیارت بود؛ در طول سال جمعیت 27 تا 30 میلیونی زائر به مشهد مقدس را داریم که تسهیل امر زیارت از مبدأ تا مبدأ بسیار بااهمیت است و زائر باید احساس کند امر زیارت اعم از حمل‌ونقل و اسکان برای وی آسان است.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: مشهدی‌ها نشان داده‌اند مهمان‌نوازند و برای همه شهرهایی که در مسیر زیارت هستند نیز این امر صادق است لکن از دغدغه‌های بنده این بود که علاوه بر محل اسکان برای زائران بتوانیم برای خانواده‌های محروم و مستضعف نیز محل اسکان داشته باشیم و برای ساخت شهر زائر و زائرسرا اقدام کردیم تا کمکی به هتل‌ها و مسافرخانه‌ها نیز باشند و در شرایط عادی مشهد زمینه بسیار زیادی برای زائرپذیری دارد.

آیت‌الله رئیسی تصریح کرد: زائر باید برای اسکان در مکانی محترمانه و توأم با آرامش اقامت کند؛ به‌جای اینکه آستان قدس کارهایی مثل پاساژسازی کند و هزینه اجتماعی داشته باشد می‌تواند این کار را صورت دهد و این البته نیاز مشهد نیز نیست؛ زمانی یکی از پروژه‌های بزرگ دولت را خواستیم تبدیل به بیمارستان کنیم اما موافقت نشد زیرا امروز نیاز مشهد مسئله تخت بیمارستانی برای زائر و مجاور است که در آن برهه توفیق حاصل نشد.

وی خاطرنشان کرد: مشهد پایتخت فرهنگی و معنوی ایران اسلامی است؛ اینجا بسیاری از برکات خداوند متعال قرار داده شده است؛ مشهد قطب کشاورزی است و مسائل مهم مشهد و خراسان رضوی مسئله آب است زیرا عمیقاً اعتقاد داریم مسئله کمبود آب را در سال‌هایی که نزولات آسمانی کمتر است و یا در برخی اقلیم‌ها این مهم وجود دارد اما مسئله اصلی مدیریت ناصحیح آب است و نه خود کمبود آب.

رئیسی افزود: برداشتم از سفرهای استانی بسیاری که صورت داده‌ام این است که مدیریت آب صحیح نیست؛ در برهه‌ای که خادم حضرت رضا(ع) بودم کمک‌رسانی به لایروبی و قنوات صورت گرفت و برخی مواقع مستقل از آستان قدس صورت می‌گرفت و گاهی نیز آستان قدس رضوی مشارکت می‌کرد. مسئله احیای قنوات، مسئله آبرسانی و مسئله کشاورزی جزو اولویت‌هایی است که باید دنبال شود.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر این در دوره حضور در آستان قدس رضوی با همت مهندسان و متخصصان استفاده از آب‌های زیرسطحی را نیز تجربه کردیم و براساس آن مصرف آب به یک‌چهارم رسید و از سوی دیگر بازدهی نیز بالاتر شد و این مدل می‌تواند در سطح کشوری مورد استفاده قرار گیرد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری تأکید کرد: مسئله دیگر حاشیه شهر مشهد است؛ ساکنان حاشیه شهر مشهد عموماً مردم شریف روستاها هستند که عموماً مولد بوده‌اند و در یک کارخانه تولیدی بزرگ به‌نام روستا زندگی می‌کرده‌اند اما به‌دلیل نرسیدن به وضعیت آن روستا و وضعیت کشاورزی روستا مهاجرت کرده‌اند. خرید تضمینی باید جزو مواردی باشد که دولت همواره اقدام کند. خرید تضمینی گندم به کشاورز آرامش می‌دهد و اگر به کشاورز قیمت محصول را عادلانه خریداری نکنیم باید با دلار و یورو آن را وارد کنیم.

رئیسی تأکید کرد: مسئله کشاورزی را باید رونق دهیم تا از حاشیه‌نشینی مشهد کاسته شود؛ باید به حاشیه‌نشینان عزیز رسید؛ خانواده‌هایی که اهل کار و فعالیت هستند اما امکانات خوبی ندارند و شرایط خوبی برای زندگی ندارند. در دوره فعالیت در آستان قدس رضوی با کمک مردم و مسئولان شهری به حاشیه شهر توجه ویژه‌ای داشتیم.

وی بیان کرد: حاشیه‌نشینان در آمارها می‌آیند و در مشکلات به آنها اشاره می‌شود اما در عمل هم باید جزو برنامه‌های دولت قرار گیرند؛ اگر توفیق شود بنده مورد نظر مردم باشم نسبت به رفع مسئله حاشیه‌نشینی اقدام جدی صورت خواهیم داد.

رئیسی تصریح کرد: موضوع دیگر مسئله اقتصادی و تجاری خراسان رضوی است؛ ما می‌توانیم با کشورهای همجوار خراسان رضوی همچون آسیای میانه ارتباط داشته باشیم و نقش و سهم ما در تجارت منطقه بسیار پایین است و باید سهم فعلی از 20 میلیارد دلار به 40 میلیارد دلار برسد و خراسان رضوی در این پازل می‌تواند جایگاه مهمی داشته باشد. این سهم را هم تولیدکنندگان باید ایفا کنند و هم وزارت امور خارجه باید در حوزه دیپلماسی اقتصادی فعال شود. بازارچه‌های مرزی خراسان رضوی ظرفیت بالایی دارد که برخی از آنها فعال هستند. یکی از کانال‌های صادرات ما فعال شدن بازارچه‌های مرزی است.

وی گفت: از ذخایری که خداوند متعال در اختیار ما قرار داده معادن است؛ پروانه بهره‌برداری صادر شده اما بیش از نیمی از آنها فعال نیستند. می‌شود بیکار نداشته باشیم؟ بله قطعاً محقق است. درصدی از ظرفیت تولیدی خراسان رضوی معطل است و باید به‌کار گرفته شود. معنا ندارد در استانی مثل خراسان رضوی که در کشاورزی و خدمات ظرفیت بالایی است شاهد بیکاری باشیم.

رئیسی گفت: مسئله مسکن در خراسان رضوی قابل حل و مطالعه است و نسبت به آن شناخت دارم. جا برای توسعه و تلاش مجاهدانه با نیروی انسانی کارآمد در این زمینه وجود دارد. چرا جوان تحصیلکرده باید معطل کار باشد؟ این اصلاً قابل قبول نیست. باید در حوزه‌های دانش‌بنیان فعال شد. اقتصادی که در مشهد می‌توان فعال کرد بی‌نظیر است و به‌دست جوانان و نخبگان و دانشگاهیان باید این ظرفیت فعال شود.

وی ادامه داد: بیکاری و مسکن جزو دغدغه‌ها است و مسئله دیگر دغدغه ازدواج جوانان است که اگر زمینه اشتغال و مسکن فراهم شود مسئله ازدواج نیز حل می‌شود. می‌توانیم با ظرفیت بالایی که خراسان رضوی دارد بیکاری را حل کنیم. باید در امکانات نیز شاهد اجرای عدالت باشیم و احساس عدالت بسیار مهم است. وضع معیشت و سفره مردم و وضعیت دولت سبب شد احساس دغدغه کنم و وارد این میدان شوم.